Street Workout Hayatım


Ben bu sporu tanımadan önce fit ve kuvvet bir vucuda sahip olmak her zaman hayallerimi süslüyordu.
Street Workout (Calisthenics) sporundan haberim olmadığı için kendi çapımda hiç eğitim almadan aklıma estikçe şınav,barfix ve en sevdiğim dips ve amud hareketlerini yapıyordum.
Artık öyle bir noktaya gelmiştim ki ne kadar çalışsam ilerlemiyordum olduğum yerde sayıyordum.
Youtube üzerinde bu sporla şans eseri karşılaştım.Video izledikten sonra dediğim şey ”Vaov harika bunu bende yapabilirim”demek olmuştu ve kafamı cevirip pencereden dışarı bakmıştım.Mersinin 8 km’lik sahilini görünce bunu gerçekten başarabileceğime
inanmıştım.Benim en sevdiğim şeylerden biriside yapacağım işi tek başıma başarma huyumdur.Bu sporda Türkiye’de gelişmediği için benim için bir fırsattı ve tek başıma iyi şeyler yapacağımı düşünerek bir gün Mersin sahiline adım attım.
Daha önceden yaptığım çalışmaların faydasını hemen gördüm ve yeni başladığım için progamlar yazmaya başladım.Hepsini teker teker denedim ve en iyi sonucu hangi çalışma bana veriyorsa onun üzerine durmaya başladım.Bu sporda ki amacım kas kütlesi filan olmamıştı.Esneklik,kuvvet ve denge üzerine yoğunlaşmak istiyordum.
Şöyle bir gerçek var ki temel street workout (calisthenics) hareketlerini yapmadan verimli olacağını düşünmüyordum kuvvet ve denge hareketlerinin.
Bunu deneme yoluyla öğrenmiş oldum.Bir dönem boyunca temel hareketleri bırakıp sadece denge ve kuvvet isteyen hareketlere yoğunlaşarak gelişmeyi bekledim ama çok yavaş ilerliyordum.
Bir diğer yöntemi demek istemiştim ve bu yöntemden olumlu sonuçlar almaya başlamıştım.Temel vucud ağırlığı egzersizlerini yaparak işe başladım genelde 5 set maxsümum tekrar şeklinde çalışıyordum.
Ondan sonra ki günler ise çalışmak istediğim her hangi bir kuvvet hareketini deneyerek yapmaya çalışıyordum.Denemeden önce hareketlerin anatominisi araştırıp hangi kas gruplarının aktif çalıştığını öğrenip ona göre çalışamlar uyguluyordum.
Bu şekilde çalışmaya başladıktan sonra inanılmaz şekilde verim almaya başladım ve hiç bırakmadan devam ettim ama bir sorun daha vardı,hemde önemli bir sorun esnekliğin denge ve kuvvet hareketlerinde ne kadar önemli olduğunu bilmiyordum çünkü bunu öğretecek ne bir hoca nede profesyonel bir sporcu bulunuyordu bu dalda.
Artık çalışma şeklim şu şekilde olmuştu; Kuvvet antrenmanlarından sonra ki gün yapmak istediğim denge ve kuvvet hareketine yönelik çalışmalar ve sonrasında esneklik çalışması yapmaktı.Uzun bir süre programım bu şekilde olmuştu.
Aradan iki sene geçtikten sonra daha çok bilinçlendim ve merkezi kuvvetimi arttıracak antrenmanlar başladım.Her antrenmanımın sonuna karın,yan karın,bel,plank gibi hareket üzerine durmaya başladım.İnanılmaz şekilde sonuç aldığımı hissediyordum sanki herşey en üst seviyede ve eksiksiz yapıyormuşum gibi ilerliyordum.Her geçen gün ilerlediğimi farkkettikce motivasyonum artıyordu.
Evdeyken hergün,her saat yeni çıkan bu dalda ki videoları takip ediyordum.O motivasyonla direk hareketleri deniyordum.
Şöyle söylim bu sporu yaklaşık 5 senedir hiç bir şekilde ara vermeden yapıyorum ve zamanında izleyip hayran olduğum kişilerin çoğundan iyi seviyede oldum veya onlarla yarışabilecek kapasiteye erişebildim.Bu işte ki en önemli olay hiç bir şekilde aksatmamak,işin tekniğini bilmek,severek yapmak ve hedefler koymaktan geçer.
”Türkiye’de hoca olmadağı için” diye geçen bir cümlem vardı.Artık Türkiye’de hocalık yapıyorum ve yüzlerce kişiyi çalıştırabiliyorum.Ben çok zor zamanlardan geçip tek başıma öğrendiğim herşeyi onlara en ince ayrıntısana kadar sunup onların en hızlı ve en iyi gelişimlerini sağlıyacak şekilde çalıştırıyorum.
Binlerce kişiyi bu spora bağladığımdan dolayı inanılmaz mutluyum.İnsanların kötü alışkanlıklardan kurtulması iyi ve kaliteli çevre edinlemeleri vesile olmaktan güzel bir şey yoktu sanırım.Gelişen spor ahlakı ile gençlerimiz daha saygılı bir hale geliyordu.Çekingen utangaç olan insanlarımız bu spor sayesinde,yaptığım buluşmalar ve etkinlikler sayesinde kendilerini buluyorlardı.O çekinden insanlar toplum içinde bir şeyler yapabiliyorlardı.
Sporu sevin,herzaman yapın,yapana saygı duyun yapmayana yaptırmak için teşfikte bulunun.Sporda hayat var ve ben hayatımı spora borçluyum.
Sağlıcakla Kalın.

Derginin diğer sayfasında Street Workout (calisthenics) sporunun bize neler kazandıracağını açıklayacağım.

Sercan Ulusoy

Bu paylaşımı beğendiniz mi?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.